TUBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal Çözüm Akademi Balgat'ta

       Balgat Çözüm Akademi ODTÜBİRDER buluşmalarına ev sahipliği yaparak bir kez daha bilim, teknoloji ve sosyal bilimlere verdiği önemin altını çizdi. ODTÜ'lü gençlerin ve iş adamlarının katıldığı dernek hasbihaline ilgi oldukça yoğundu. ‘Bilim, Teknoloji ve Yenilik Odaklı Ekosistemde TÜBİTAK’ konulu toplantı da TUBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal hocamızın katılımıyla verimli ve oldukça heyecanlı bir buluşma olan seminer interaktif bir şekilde ODTÜ'lü öğrencilerin sorularıyla zenginleşti.

       ODTÜ'lü öğrencilerin organize ettiği dernek buluşmasına TUBİTAK Başkanımız Prof. Dr. Hasan Mandal teşrif ederek ülkemizin bilim ve teknoloji merkezi olan TUBİTAK'ın stratejilerini hedef ve  çalışmalarını anlattı. Zaman zaman öğrencilerin sorularıyla ve katılımıyla devam eden seminerde fikir alışverişi ve bilgi aktarımı konunun anlaşılmasını daha verimli kılarken, her kuşaktan katılımcının olması ise ülkemiz adına hepimizi umutlandırdı ve mutlu etti.Sayın Başkanımızın da belirttiği gibi geleceği şekillendiren en önemli konulardan biri de "Çığır Açan Teknolojik Gelişmeler". Bu teknolojik gelişimlere ışık tutacak olan ise değerli beyinlere sahip çıkmak ve ülkemize hizmet eden, daha ileri taşımaya gönül vermiş gençlerimiz ile buluşmalar düzenlemek. Bu anlamda TUBİTAK Başkanımız gençlerin TUBİTAK ile nasıl iletişim kuracağını ve gençler için hangi çalışmalar ve eğitimlerin yapıldığını anlattı.

                                                                                     GELECEĞİ ŞEKİLLENDİREN 5 BÜYÜK ETKİ

        Prof Hasan Mandal Geleceği Şekilendiren 5 Büyük Etki‘yi şöyle sıraladı: Hızlı Kentleşme, Nüfus Artışı, İklim Değişikliği ve Kaynakların Tükenmesi, Küresel Ekonomik Gücün El Değiştirmesi, Çığır Açan Teknolojik Değişimler. Tüm bu tehlikelere ne gibi çözümler üretilebileceği ve ne gibi çalışmalar yapıldığı seminerimizin genel hatlarını oluşturdu.
 
        Bilim ve teknolojinin yanı sıra sosyal bilimlerde de eksikliklerimizin olduğunu ifade eden Mandal Teknolojik gelişmelerin etkilerini ölçecek, toplumdaki yansımalarını yorumlayacak toplum bilimcilerimizin eksik olduğunu dile getirdi. Sosyal bilimler anlamında projelere açık olduklarını ve bu konuda yapılan önerileri önemseyeceklerini anlatan Mandal hangi ülkelere ne gibi yatırımlar yapılabileceğini, yerli üretimde hangi aşamada olduğumuzu, gelecekte dünyayı ne gibi tehlikelerin beklediğini de konuşmasında öğrencilerimize aktardı.

        Hasbihal toplantısının sonunda ODTÜ'lü gençler ve iş dünyasının profesyonelleri mezunlar Başkanımızla fotoğraf çekindi. Balgat Çözüm Akademi olarak bu buluşmaya aracı olmaktan onur duyduk ve hem idari kadromuza hem de katılım sağlayan öğretmen öğrenci ve tüm değerli dostlarımıza teşekkür ederiz. Geleceğimizi aydınlatan ışık tutan bir başka buluşmada görüşmek dileği ile.


328   06 Şubat 2020